Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 124W sumie: 135441

PATRON STRAŻAKÓW

  • Św. Florian - Patron Strażaków
    Św. Florian - Patron Strażaków

Święty Florian (Florian von Lorch) - (250 - 304)  Urodził się w Enns w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego - Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci.
4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (ówcześnie Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii. 
Dlatego DZIEŃ STRAŻAKA przypada właśnie na 4 MAJA w dniu męczeńskiej śmierci Patrona Strażaków - Św. Floriana.

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

W dzielnicy Krakowa - Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni.

Św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: STRAŻAKÓW , hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar.

Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się w Warszawie i Chorzowie.