Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 90W sumie: 135407

Udział MDP Bargłów Kościelny w XIII Międzynarodowym Obozie Zimowym

GALERIA ZDJĘĆ » Udział MDP Bargłów Kościelny w XIII Międzynarodowym Obozie Zimowym

W pierwszym tygodniu lutego 2016 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Bargłów Kościelny uczestniczyła w XIII Międzynarodowym Obozie Zimowym. Polskie młodzieżówki – MDP, niemieckie – DJF oraz czeskie – SDH ferie zimowe spędziły w Lewinie Kłodzkim. Tematem przewodnim obozu było hasło: „Trzy kraje jeden cel – Tolerancja jakie to proste”. Organizatorem przedsięwzięcia po raz 13 była Ochotnicza Straż Pożarna w Lewinie Kłodzkim. Uczestnicy częściowe dofinansowanie uzyskali z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Jedenastoosobowa grupa MDP Bargłów Kościelny uczestniczyła w licznych zajęciach sportowych, warsztatach wiedzy pożarniczej, kulturowych i integracyjnych. Głównym i najbardziej wyczekiwanym punktem obozu była wspólna nauka jazdy na nartach i snowboardzie. Pod okiem instruktorów wszystkie młodzieżówki szusowały na stokach w Zieleńcu. Po licznych upadkach i wzlotach nasza drużyna opanowała sztukę sportów zimowych. Z atrakcji wodnych korzystaliśmy  w Aqua Parku -"Wodny Świat" w Kudowie Zdrój, gdzie doskonaliliśmy umiejętności pływackie.
                Wszystkie zajęcia odbywały się w podgrupach złożonych z Polaków, Niemców i Czechów. Dzięki doświadczeniu i komunikatywności międzynarodowych opiekunów bariera językowa nie stanowiła przeszkód. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim i oczywiście na migi. Wszystkie bariery i zakłopotania znikały przy muzyce podczas wieczornych dyskotek. Do najciekawszych zajęć animacyjno-rekreacyjnych możemy zaliczyć: wspólne budowanie makiet miast, pieczenia pierników czy animacje językowe. Codziennie inna grupa organizowała zajęcia sportowe. Nasi zagraniczni koledzy przygotowali bardzo ciekawe gry i zabawy. Spartakiada pożarnicza przygotowana przez polską drużynę cieszyła się dużym uznaniem uczestników.
               Dla nas jak i pozostałych drużyn niezapomnianym przeżyciem było nocne zjeżdżanie na nartach i snowboardzie uwieńczone wspólnym ogniskiem.
               Na zakończenie zorganizowano nam warsztaty ekologiczne w Parku Narodowym Gór Stołowych. Nie lada atrakcją było przekroczenie granicy polsko-czeskiej i poznanie historii tego kraju.
                Uczestnictwo w Międzynarodowym  Polsko-Niemiecko-Czeskim obozie zimowym otworzyło przed nami liczne możliwości. Uczyliśmy się jazdy na nartach i snowboardzie, doskonaliliśmy techniki pływania, trenowaliśmy liczne sporty halowe, braliśmy udział w zajęciach pożarniczych, poznaliśmy kulturę, język i obyczaje naszych sąsiadów, nawiązaliśmy nowe znajomości a nawet przyjaźnie. Wszystko to co robiliśmy i czego doświadczyliśmy wpisuje się w hasło przewodnie organizatorów obozu : „Trzy kraje jeden cel – Tolerancja jakie to proste”.

 

 

Druh Marek Bućko