Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 102W sumie: 135419

VIII Piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę

GALERIA ZDJĘĆ » VIII Piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę

18 sierpnia w przeddzień święta Przemienienia Pańskiego już po raz ósmy wyruszyła piesza Pielgrzymka Służb Mundurowych na Świętą Górę Grabarkę, zorganizowana przez kapelanów Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
Tegoroczna pielgrzymka była najliczniejszą w porównaniu z ubiegłorocznymi, ponieważ wzięło w niej udział blisko 500 funkcjonariuszy Służb Mundurowych, w tym ok. 40 strażaków Związku Ochotniczej Straży Pożarnej na czele z Panią Dyrektor Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku dh. Lucyną Golonko oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. 
Całej delegacji funkcjonariuszy Straży Pożarnej przewodniczył ks. Sergiusz Matwiejczuk - prawosławny kapelan strażaków wjewództwa podlaskiego. 
Nasza delegacja była wyjątkowa, ponieważ uczestniczyła w niej jedyna umundurowana grupa młodzieży z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Milejczyc. Tegoroczna pielgrzymka dzięki uczestnictwu prawosławnych kapelanów i żołnierzy ze Słowacji miała również wymiar międzynarodowy.

Wszyscy pielgrzymi przeszli wspólnie  trasę ok. 14 kilometrów z Siemiatycz z Cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego do klasztoru Św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce, tradycyjnie niosąc na ramionach kilkumetrowy krzyż, który został poświęcony przez Jego Ekscelencję Biskupa Jerzego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, a następnie ustawiony na Grabarce. Po wspólnej modlitwie i ustawieniu krzyża wszyscy funkcjonariusze zjedli wspólny obiad, po czym udali się na nabożeństwo wieczorne podczas, którego pokłonić się można było przywiezionym z Grecji relikwiom Św. Spirydona.

Wspólna  pielgrzymka  wszystkich służb mundurowych ma już wieloletnią tradycję, z roku na rok liczy coraz więcej pielgrzymów.

 

19 sierpnia, podczas uroczystości Przemienienia Pańskiego, Świętą Górę Grabarkę odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.