Biebrzański Park Narodowy wciąż płonie

 

Od niedzieli trwa pożar w basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Uciekające łosie i  unoszący się słup dymu  zauważono 19 kwietnia około godziny 19.27 przez mieszkańca Kopytkowa. Na początku akcję gaszenia podjęły OSP z gminy Sztabin, a następnie strażacy PSP z Augustowa i Moniek. Pożar szybko się rozprzestrzeniał we wszystkich kierunkach, zagrażając wsiom Polkowo i Kopytkowa oraz cennym siedliskom w parku.
Palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, strażacy muszą więc dotrzeć na miejsce interwencji pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach wiatr rozdmuchuje ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk.

Wesprzeć walkę z żywiołem może każdy. 

Na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego zamieszczono komunikat dotyczący zbiórki funduszy na sprzętowe wsparcie strażaków:

„Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem. Organizowane zbiórki wspierają ochotnicze straże pożarne.

Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii, jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:

– tłumic do ręcznego gaszenia,
– małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
– paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK

31 1130 1059 0017 3397 2620 0016  wpłaty tytułem: „darowizna pożar 2020″

Dziękujemy za każdą złotówkę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę”.

 

Niejednokrotnie pokazaliśmy, że na STRAŻ zawsze można liczyć! 🙂
Zachęcamy więc Ochotnicze Straże Pożarne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i wszystkich chętnych do organizowania zbiórek żywności  oraz wody dla strażaków, którzy nieustannie walczą żywiołem i co stanowi w obecnej sytuacji ogromną pomoc.  Poważne oferty prosimy kierować bezpośrednio na mail:
ewa.wiatr@biebrza.org.pl.
Pamiętajmy: ,,Dobro wraca” 🙂

 

Źródło:
https://bialostockie.eu/powiat-bialostocki/28018-powiat-bialostocki-wesprze-sasiedni-samorzad-w-walce-z-pozarem-biebrzanskiego-parku-narodowego?fbclid=IwAR0s9TQLcQmEb59pkM5eh_7Ccz9tecojHWHpt6JAXFAoy1XzB1qfHdsIsE0

biebrza.org.pl, Starostwo Powiatowe w Białymstoku

opr. (pb, mik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *