Koronawirus Serwis Prasowy ZOSP RP z dniu 20 marca 2020 r.

Zespół ds. monitorowania oraz wspomagania OSP w działaniach związanych z koronawirusem SARS-CoV-2, przekazuje bieżące materiały, które ukazały się w serwisach informacyjnych w dniu 20 marca 2020 roku:

 

 1. https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Komendant-glowny-PSP-deklaruje-bezzwrotne-i-bezplatne-przekazanie-respiratorow/idn:37356 – Komendant główny PSP deklaruje bezzwrotne i bezpłatne przekazanie respiratorów.
 2. https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Kolejne-dzialania-PSP-wspierajace-walke-z-koronawirusem/idn:37357 – Kolejne działania PSP wspierające walkę z koronawirusem.
 3. https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-12-nowych-przypadkow-367-zakazonych-sars-cov-2-4372953 – 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.
 4. https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-premier-mateusz-morawiecki-o-walce-z-wirusem-w-wywiadzie-dla-cnn-4371307 – Premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w czwartek wywiadzie stacji telewizyjnej CNN powiedział, że podjęte przez Polskę działania w walce z koronawirusem – zarówno w kwestii zabezpieczenia granic, jak i ochrony gospodarki – były niezbędne. Przyznał, że wzrost zachorowań to dla naszej gospodarki „prawdziwe trzęsienie ziemi”.
 5. https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-pozytywne-testy-u-dwoch-pracownikow-ministerstwa-sprawiedliwosci-4369555 – U dwóch pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak poinformowała rzeczniczka resortu, jeden z pracowników gabinetu politycznego miał kontakt z leśnikiem z Lasów Państwowych, który zachorował na COVID-19, drugi z doradców również ma wynik pozytywny – podała Agnieszka Borowska.
 6. https://wiadomosci.wp.pl/dyrektor-z-kancelarii-prezydenta-wybral-sie-do-niemiec-nie-wychodzilem-z-auta-6490685020616321a – Dyrektor biura prasowego Marcin Kędryna udał się w prywatną podróż do Niemiec. I to mimo koronawirusa rozprzestrzeniającego się w ekspresowym tempie u naszych sąsiadów.
 7. https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-co-trzeba-wiedziec-o-kwarantannie/ – Koronawirus. Co trzeba wiedzieć o kwarantannie.
 8. https://www.gov.pl/web/mswia/szef-mswia-dzialania-sluzb-usprawnily-kontrole-na-granicach – Minister Mariusz Kamiński poinformował na czwartkowej (19 marca br.) konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.
 9. https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mon-i-wojsko-zaangazowane-w-dzialania-zwiazane-z-zagrozeniem-koronawirusem – 19 marca ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji w ochronie granicy.
 10. http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186530,Polscy-policjanci-konwojowali-cudzoziemcow.html – Od 15 marca br. w związku z ogłoszeniem globalnej pandemii, w całym kraju zostały tymczasowo przywrócone kontrole graniczne. Spowodowało to liczne utrudnienia dla cudzoziemców. 17 marca br. rozpoczęło się konwojowanie przez polskich policjantów obywateli państw nadbałtyckich, którzy jechali do domu busami i autokarami z przejścia granicznego w Świecku. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego tranzyt przez terytorium Polski odbywał się bez możliwości zatrzymywania.
 11. http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186572,Wobec-osob-ktore-nie-stosuja-sie-do-zasad-kwarantanny-beda-wyciagane-surowe-kons.html – Komunikat KWP w Katowicach.
 12. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-wiceminister-rolnictwa-wsrod-zakazonych-relacja-na-zywo/bmm493r – Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował dziś, że jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem. W związku z tym, całe kierownictwo ministerstwa zostało poddane kwarantannie. Z kolej w ciągu ostatniej doby, tak jak poprzedniej, nie zarejestrowano w Chinach nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem – podała tamtejsza państwowa komisja zdrowia. Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji dotyczących pandemii koronawirusa.
 13. https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,jak-z-matematycznego-punktu-widzenia-potoczy-sie-epidemia-covid-19-w-polsce–fizyk-wyjasnia,artykul,40418061.html – Maciej Jasiński, prowadzący bloga „Fizyk Wyjaśnia”, publikuje na swojej stronie przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Korzysta z dostępnych danych i na ich podstawie tworzy wykresy prognozujące, w jaki sposób będzie zmieniać się liczba przypadków zachorowań na SARS-CoV-2. Prognozy te są dopasowane do istniejących danych funkcji wykładniczej oraz funkcji logarytmicznej.
 14. https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-prymas-polski-abp-wojciech-polak-wydal-rozporzadzenie-6490739025848449a – Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał bardzo szczegółowe zalecenia dla księży. Dotyczą m.in. sprawowania sakramentu pokuty, pogrzebów i odwiedzin u chorych.
 15. https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-lukasz-szumowski-zamkniecie-panstwa-albo-setki-zmarlych-6490862284265601a – Minister zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że w najbliższych dniach zanotujemy ok. 1–1,5 tys. zakażeń koronawirusem. Zaznaczył, że Polacy są zdyscyplinowani i stosują się do apeli, więc ma nadzieję, że tragiczny włoski scenariusz nam nie grozi. – Ależ to jest nieprawda – zareagował z kolei na plotki ws. kombinezonów.
 16. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-rosnie-liczba-przypadkow-relacja-na-zywo/1rpmxef – Według Ministerstwa Zdrowia w niedługim czasie chorych będzie co najmniej tysiąc. Koronawirusa potwierdzono u lekarza z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka i pracownika medycznego ze stołecznego szpitala przy Banacha. Aż 16 wyników pozytywnych na koronawirusa potwierdzono u osób z personelu medycznego z mazowieckich placówek. W Poznaniu z powodu kwarantanny zamknięto 200 osób w akademiku. Z kolei ze zgierskiego szpitala uciekł pacjent z objawami koronawirusa, na szczęście udało się go złapać.
 17. https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-zakazony-wiceminister-rolnictwa-4373399 – Dworczyk: kolejna osoba w rządzie z koronawirusem. „Całe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa objęte kwarantanną”.
 18. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-bezdomnosc-w-czasach-koronawirusa/9p4fh12 – Osoby z bezdomnością nie mają stałego miejsca, w którym mogą bezpiecznie przeczekać epidemię. Tym samym stają się dużym zagrożeniem rozprzestrzeniania koronawirusa na większe grupy ludzi. Jak skutecznie zadbać o ich i tym samym nasze bezpieczeństwo?
 19. https://www.pulshr.pl/kadry-w-administracji/strazacy-osp-proszeni-sa-o-dowozenie-jedzenia-osobom-objetym-kwarantanna,72179.html – Strażacy OSP, w niektórych miejscach, proszeni są przez wójtów i burmistrzów o dowożenie pożywienia do osób objętych kwarantanną – powiedział w czwartek (19 marca) rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że strażacy ochotnicy przejdą przeszkolenie w lokalnych komendach powiatowych.

 

 

 

 

Nina Mirgos-Kilanowska

Rzecznik Prasowy
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
Rzeczypospolitej Polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *